سوییچ فشار

سوییچ های فشار اجزای مهمی برای کنترل فشار مورد نیاز فعال و غیرفعال در سیستم های هیدرولیک در هنگام رسیدن به آستانه فشار هستند. همچنین در سیستم های کنترل فرآیند برای حفظ فشار پنوماتیکی یا مکانیکی در بازه ی مطلوب مورد استفاده قرار می گیرند.

درک نحوه ی عملکرد سوییچ های فشار

درک انواع مختلف این سوییچ ها و کاربردهای رایج برای آنها، هنگام انتخاب راه حل برای کاربرد خاصی مفید خواهد بود. سوییچ فشار یک دستگاه الکترومکانیکی ساده است که با فشار برای روشن یا خاموش کردن مدار الکتریکی فعال می شود.
نقطه فشاری که کلید را فعال می کند نقطه تنظیم آن و آستانه فشاری که کلید را غیرفعال می کند، نقطه قطع نامیده می شود.

سوییچ فشار از اجزا کلیدی زیر تشکیل شده است:

دیافراگمی که به عنوان عنصر تشخیص فشار عمل می کند، معمولا از مواد منعطفی ساخته می شود که به فشار حساس است.

فنر تنظیم برای تغییر نقاط تنظیم یا قطع، برخی از سوییچ های فشار دارای فنرهای جداگانه برای کنترل نقاط تنظیم و قطع هستند.

یک اهرم Auto/Off برای فعال کردن سوییچ یا خاموش کردن دستی آن، این اهرم برای غیرفعال کردن سوییچ در حین نصب یا نگهداری مفید است. در برخی موارد، ممکن است یه جای اهرم از روس دیگری استفاده شود ، اما اصل تغییری نمی کند.

کنتانکت های الکتریکی که اجازه می دهند جریان یک منبع تغذیه خارجی درهنگام تماس از آن ها عبور کند.

ترمینال هایی برای اتصال منبع تغذیه خارجی به کنتاکت ها.

دو نوع سوییچ فشار وجود دارد:

سوییچ فشار باز (Normaly open) و بسته (Normaly close). نام گذاری باز یا بسته به کنتاکت های الکتریکی در سوییچ اشاره دارد. کنتاکت ها در یک کلید NO زمانی که فشار در محدوده قابل قبولی باشد باز می مانند و زمانی که فشار از محدوده قابل قبول خارج می شود بسته می شوند.

برای سوییچ NC، آستانه فشاری که وضعیت کنتاکت ها را تغییر می دهد به کاربرد بستگی دارد ممکن است برای برخی از برنامه ها نقطه تنظیم و برای برخی نقطه قطع باشد.

سوییچ فشار چگونه کار می کند؟

سوییچ فشار یک دستگاه غیرفعال است. زیرا وجود یا عدم وجود فشار تنها چیزی است که برای عملکرد آن لازم است. فشار روی دیافراگم فنر را فشرده می کند. هنگامی که کشش فنر به نقطه تنظیم شده برسد یا ازآن فراتر رود، کنتاکت ها را از باز به بسته در یک سوییچ NO یا بسته به باز در یک سوییچ NC حرکت می دهد.

برای سهولت در کاربردهای مختلف، معمول است که سوییچ های فشار حداقل یک جفت NO و یک جفت کنتاکت NC داشته باشند.

کاربرد های متداول سوئیچ فشار
سوئیچ های فشار به طور گسترده ای در سیستم های کنترل فرآیند صنعتی استفاده می شوند. برخی ار نمونه ها عبارتند از:

 
سیستم های هوای فشرده: سوئیچ های فشار، کمپرسور را در نقطه تنظیم شده روشن یا خاموش می‌کنند.
تجهیزات HVAC:سوئیچ های فشار، عملکرد ایمنی مهمی در سیستم های گرمایشی مانند کوره ها ایفا می‌کنند. آن ها با تشخیص فشار منفی تولید شده توسط موتور القا کوره را خاموش می‌کنند، سوئیچ های فشار همچنین می‌توانند با نظارت بر فشار گاز، نشت را تشخیص دهند.
اتوماسیون: تجهیزات کنترل سیال و گاز از سوئیچ های فشار برای حفظ سرعت جریان ثابت استفاده می کنند.
سیستنم های پمپاژ: سوئیچ های فشار، با فعال یا غیرفعال کردن پمپ در صورت لزوم به حفظ سطح سیال در مخزن کمک می‌کنند.
وقتی فشار سیال به زیر آستانه تعیین شده برسد، کنتاکت های نو بسته می‌شوند تا جریان را از پمپ عبور دهند. هنگامی که فشار سیال به نقطه تنظیم می‌رسد، کنتاکت ها باز می‌شوند تا جریان پمپ قطع شود و عملیات پمپاژ متوقف شود.
شرکت رباست، سوئیچ های فشار را برای استفاده در صنایع زیادی از جمله هوا فضا، دندانپزشکی، کنترل فرآیند و اتوماسیون و دیگر کاربری های ویژه شما و به سفارش شما طراحی و اجرا می‌کند.

pressure switch یا سوییچ فشار رباست به منظور هشدار افت یا افزایش فشار سیال در مدار های هیدرولیکی و پنوماتیکی به کار می رود که با رسیدن فشار به مقدار تعیین شده یک سیگنال الکتریکی به عنوان اخطار ارسال می شود.
مکانیزنم عملکرد سوییچ فشار رُباست توسط یک فنر دیافراگم و بادقت  0.1 psi کنترل می شود و نحوه ی عملکرد آن به این صورت است که به محض پایین آمدن فشار سیال، اتصال الکتریکی بین پایه های خروجی قطع می شود و با ارسال سیگنال کاهش فشار سیال هشدار داده می شود.

همین الان سفارش محصول مورد نظر را ثبت کنید!

ما میتوانیم راه حل کارسازی برای مشکلات و چالش های شما باشیم

با ما در ارتباط باشید تا مشکلات شما را برطرف کنیم